10+ põhjust, miks Haldjaperre tullakse (nii nad räägivad)

-
Väikelapsega ringides käimine on ühest küljest tore, teisalt... võib kõik see sahmerdamine (aeg-ajalt) tunduda paraja ettevõtmisena. Eriti talvel ja eriti Haldjaperre. Esiteks kella peale minek, eks. Topi laps riidesse, ise riidesse. Kima kohale ja kui autoga minek, siis otsi veel parkimiskohta. Võta riidest lahti. Määri end ja last ära, pese puhtaks, vaheta jälle riideid. Õueriided selga ja kima jälle koju. Seda kõike tunni või pooleteise nimel nädalas.
Kõige tipuks, see tunnike-poolteist pole selline jõudehetk, kus ise vaikselt kõrvalt vaatad või telefoni näpid. Ei, üldse mitte! Loovustunnis on VANEMAL ÜLITÄHTIS ROLL. Vanem on nagu filter, vahendaja, juhendaja ja lapse vahel. Me võime Haldjaperes ju kasvõi pea peal seista, aga kõik see, mida me öelda ja õpetada tahame, jõuab lapseni kõige paremini vanema kaudu. See, mida vanem/hooldaja/saatja ütleb, on väikelapse eas kõige tähtsam.

Päris vaprad vanemad, mõtlete! Jah ja peale selle on kõik, kes meile tulevad, täiesti Haldjapere nägu :). Mis see Haldjapere nägu on, tahaks ju kohe teada, eks. Tuleb vist ise tulla ja kogeda.

Haldjaperet saaks vabalt ka ise kodus teha (ja meid ei rõõmustaks miski rohkem), AGA toome siinkohal välja kümme ja peale põhjust,nii meie kui lapsevanemate vaatenurgast, miks nad ikkagi tunnis tahavad käia ja mis mõtted ja küsimused on üles kerkinud.

1. Esiteks, tee, mis tahad rütm on hea, seltskond on hea ja omaette kodus pusides pikas perspektiivis ind raugeb. Kindel päevakava, rutiin, RÜTM – kas need pole mitte võlusõnad laste ja kasvatuse puhul? Ikka on. Rütm teeb elu oluliselt lihtsamaks. Haldjapere loovustund oma kindla rütmi ja ülesehitusega on üks võimalus oma kodust rütmi ja päevaplaani rikastada.

2. Seltskond. Mhh, sellega on nii, et tegelikult tegeleb iga vanem tunnis oma lapsega ja on hästi oluline, et vanem on OMA LAPSE JAOKS KOHAL. Individuaalne tegevus on vaatamata sellele, et tegemist on grupitunniga, kesksel kohal. Lisaks on tunnis käivad lapsed just sellises vanuses (kuni 3a), et kõige olulisem on mina ja minu ja minu vanem/hooldaja. Sotsiaalsust me alles harjutame ja sel on loovustundides täitsa oma roll.
Samas ei saa seltskonda siiski pidada vähetähtsaks – enne ja pärast loovustundi ja Haldjapere mänguhommikute ajal meie Mängumaal (esmaspäeviti 10-13) on lobisemine, muljete vahetamine jne kõik omal kohal. Ja oi, mis toredaid kooslusi, sõpruskondi ja isegi ettevõtteid on loovustundidest välja kasvanud. Ehk et Haldjaperest kasvab välja justkui väike kogukond, mis võib osutuda väga toetavaks eelkõige vanema, ja seeläbi lapse, jaoks.

3. Lisaks rütmile ja rutiinile on lahe, kui keegi sinu eest välja mõtleb, mida seekord meisterdada, eksju? Lisaks ideele mõtleme me sinu eest ka selle peale, et see oleks lapse jaoks eakohane, huvitav, arendav, haaraks teda tervikuna ja samas keskenduks mõnele väga konkreetsele teemale ja sedasi septembrist juunini ja nii nagu aastaring, saab ka lapse areng kunsti ja käelise tegevusega läbi käidud.

4. Märksõnad LÄHISUHE ja KVALITEETAEG on loovustundide puhul väga olulised. Võib-olla isegi kõige aluseks. Loovustunnis on võimalik panna alus, hoida või parandada lapse ja vanema (esmase hooldaja) vahelist lähisuhet. Iganädalaselt saab tunnike juhendaja juhendamisel praktiseerida teineteist arvestavat vestlust, vanemlikku juhendamist, olukordade lahendamist konfliktsituatsioonis. Käeline tegevus on üks võimalustest oma lapsega kontakti saada, seda hoida ja igapäevaellu edasi kanda. Seeläbi on võimalik jälgida oma lapse arengut ja seda toetada. Loovustund annab palju võimalusi last tunnustada ja vanemal näidata, kui oluline laps ja tema tegevused vanema jaoks on. Turvaline vanema (olulise täiskasvanu) ja lapse vaheline lähisuhe on lapse arengu seisukohalt kõige alus.

5. Me pöörame tunnis palju tähelepanu PEEN- ja ÜLDMOTOORIKAle. Tegelikult kasutame ära lapse loomulikku arengut ja huvi ning toetame seda läbi käelise ja kunstilise tegevuse. See on vägagi tehtav. Lapse sõrme- ja käteosavus, nende jõud, kiirus ja täpsus saavad loovustunnis hulga hoogu juurde. Samuti koordinatsioon ja tasakaal. Uskumatu, kui oluline see on näiteks lugema ja kirjutama õppimisel!

6. Loovustunnis kasutatavad materjalid pakuvad kõigile MEELTELE midagi. Käib ju õppimine pisikesena keha ja meelte kaudu. Materjalid pakuvad erinevaid kogemusi ja võimalusi, millega tutvust teha. Nii õpib laps maailma ja enda ning vanema oma lapse kohta.

7. Loovustund annab hea võimaluse maailmaavastamiseks ja erinevatel teemadel aruteludeks lapsega. Mõtle, kui palju uusi sõnu ja mõisteid on võimalik loovustundides läbi käia! Suuna- ja tajumõisted, erinevate liikumiskvaliteetide mõisted, korraldused jne. Kujuta ette, millest kõigest saab loovustunnis jutustada ja kuidas see KEELE- ja KÕNE ARENGule kõik kaasa aitab!

8. Loovustunnis arenevad lapse SOTSIAALSED OSKUSED – võimalus näha teist omasugust kõrval on väga värskendav ja arendav. Tunnis saame harjutada, kuidas sõbrale midagi edasi anda ja jagada. Sõbralt asju vastu võtta, üksteist teretada ja tänada – kõike saame tunnis proovida. Seeläbi areneb ka ENESEREGULATSIOONIOSKUS, mis on edasises (sotsiaalses)elus väga vajalik.

9. Loovustunnid on üles ehitatud selliselt, et väikestviisi aitavad need kaasa ka TÄIDESAATVATE FUNKTSIOONIDE arenemisele. Meisterdamisjuhiseid või -vahendeid oodates või saadud ülesannet teostades teevad trenni keskendumisvõime, töömälu, iseenda ja aja planeerimisoskus, tahtejõud, paindlikkus, püsivusest rääkimata. Mõtle, kui head need oskused näiteks koolis on!

10. Loovustunnis saab kasta ja väetada seda seemet, mis ütleb, et ISETEGEMINE on vahva! Kõike ei pea poest ostma ning peaaegu kõike saab taaskasutada.

11. Iga kord on võimalik kogeda MINA-LOON-tunnet. See on võimas! Ja see kandub ka igapäevaellu – mina ise loon oma elu ja maailma ja see kõik on tehtav. Mina olen olemas, mina otsustan, vastutan ja minust sõltub midagi.

12. Kunstilise ja käelise tegevuse kaudu teeb AJU ka trenni. Nii kuidas need pisikesed käekesed toimetavad ja tegutsevad - aju tööriistad, eks - käib ajus pidev uute neuronite ja ühenduste loomine. Õppimine, kogemine, katsetamine, eksimine..., see ongi aju areng.

13. Loovusest ei saa loovustunnis üle ega ümber :). Kas sa teadsid, et LOOVUS on isiksuseomaduste kogum, mis annab eeldused igas valdkonnas lahendada tekkida võivaid olukordi uut viisi, aitab muutuvates tingimustes toime tulla? Ja et loovust peetakse õpiedu võluvõtmeks? Nii me teatud määral harjutamegi tuttavates ja vähemtuttavates olukordades toimetulekut läbi käelise tegevuse ja seeläbi iga kord uusi ja toredaid lahendusi leides. Loovuse puhul tasub meeles pidada juba eespool mainitud sõnu: kord, rütm, rutiin. Lisaks TASAKAAL. Loovus ei saa areneda pidevas kaoses, aga natuke kaost igapäevases korras ja rütmis on hea. Nii saab kompida oma piire ja võimeid, leida lahendusi ning lõpuks luua kaosest kord (loovustunnis saab seda teha näiteks pärast tundi asju korda pannes või ennast pestes ja mustad riided puhaste vastu vahetades – me lõpetame tegevuse). Selle nimi ongi tasakaal. Tasakaalus areneb loovus.

14. Kõigele lisaks on käeline ja kunstiline tegevus rahustav, stressi ennetav ja maandav.

15. Vähetähtis pole ka fakt, et nii tore on, kui keegi peale seda tunnikest selle „kaose“, mis järele jääb, sinu eest ära koristab.
Sa saad minna oma koju, kus on ilus ja puhas ja lihtsalt lapsega koosolemist nautida, isegi peale tüütut jälle riidesse ja riidest lahti tegevust. Lisaks on alati võimalus teatud tegevuste puhul, mida sa oma koju ei soovi, lapsele põhjenduseks tuua, et seda me teeme ainult Haldjaperes. Me ei pane pahaks ja ei ütle kellelegi :D.

16. Aa ja kui sa muretsed selle pärast, et äkki me Haldjaperes mängime toiduga, siis EI, me ei mängi toiduga. Ning päris kindlasti ei propageeri või innusta seda oma tegevuse kaudu. Söödavad materjalid, mida oma tundides kasutame on tunnis siiski kunstivahendid – lihtsalt looduslikud, ohutud ja lapsesõbralikud. Käib ju suur osa maailma avastamisest lastel suu kaudu, hea oleks, kui sealt võimalikud lapsesõbralikud vahendid läbi käiksid, eksju.

Kui loovustunni hommikul tundub kiirustamine mõttetu, siis tea, et nö oma tunni asemel saad sa tunniplaanist valida asendustunni (kohavahetused, asendused hakkavad käima loodavas Haldjapere FB grupis). Ja kui üldse välja ei vea sel nädalal, siis saate te lapsega tulla selle asemel esmaspäeval meie Mängumaale mängima ja 2020/2021 hooajast vaadata järele ja teha ise kodus konkreetse nädala salvestatud videotundi.

Aga kiirustamine jah, ei ole hea viis päeva alustamiseks. Seega võta aega ja mõtle, mida oma lapsega teha soovid. Meie ootame kõiki ja teame, et, kes meie juurde jõuab, sellel on Haldjapere geen sisse kodeeritud :).

Parkimisega on Haldjapere kandis tegelikult päris OK, kui ette planeerida. Hoovis on enamasti kohad täis, aga see-eest saab parkida Kastani tänava äärde (90 min tasuta) ja Pauluse kiriku parklasse (2h tasuta). Jalgsi ja käruga on veel parem tulla.
Kärud saab jätta trepi kõrval maja seina äärde ja eeskoridori ka mõned.

Saad oma osalemissoovist teada anda meie registreerimisvormi kaudu: https://www.haldjapere.ee/loovustunnid/regamine.

Näeme siis :)!

Haldjapere
Eelmine
Loovustunnid läksid suvepuhkusele
Järgmine
Miks tulla lapsega folgiringi?

Lisa kommentaar

Email again: