Mäng valguse ja jõuluvärvidega

-
Sel nädalal hoidsime tekkinud jõulutunnet valguse ja jõuluvärvidega. Kustutasime toas lambid ja süütasime küünlad ning tõime mängu isetehtud valguskastid. Tundi alustasime, nagu ikka küünalde süütamise ja küünlalauluga. 
Selleks nädalaks kaunistasime Haldjapere mõnusalt jõulukaunistustesse. Meil on hubased jõulutuled, südamekesi ja kuusekesi igal poole. Värvidena on kasutuses palju punast ja natuke rohelist. Sellest ka isnpiratsioon loovustundi - mäng valguse, punase ja rohelisega.
Peale küünlalaulu uurisime erinevaid valguskaste. Pealtnäha üsna sarnased, lähemalt vaadates võis mõnest neist leida ka värve - punast ja rohelist. Seejärel tekitasime kastide kaantele riisist või soolast "lõuendi" ja kasutasime kõiki sõrmi ja varbaid joonistamiseks

Mõnes tunnis tuletasime meelde ka lumasaha liisukat: 
Sihh- sahh, sihh-sahh, sahisedes töötab väike lumesahk (2x).
(Laps istub vanema ees põrandal. Kätega tehakse põrandal edasi tagasi liigutusi).
Ajab lume laiali (kätega keskelt laiali põrandal silumine) (2x).
Et ei kukuks pikali (vanem võtab lapse sülle ja teeb uperkuuti kukkumise imiteerimist).

"Lumesahaks" sobisid meie enda käed ja tööriistana oli kasutuses ka pahtlilabida taoline ese, millega oli mõnus soola ja riisi hunnikuid kokku ajada või radu sisse ajada. 


Peale soola ja riisigajoonistamist asusime paberile joonistame. Teipisime paberi mõnusasti valguskasti kaanele ja tõime sellele kõigepealt palju punast. Mõnes tunnist joonistasime kordamise mõttes taas küünaldega, ainult et seekord punastega. Mõnes tunnis kasutasime rasvakriite. Mõlemal juhul sai pildile ohtralt jõuluvärvi. Suurematega kasutasime käepäraseid vahendeid, et nende piirjooni paberile tekitada ja veel suurematega katsetasime kopeerimist ehk et kaane alla oli kleebitud jõulune pilt, mida valguse abil enda pildile võluda.

Seejärel peitsime punase jälle ära. Peitsime selle valge värvi alla kasutades kamme ja varem meeldetuletatud liisusalmi kasutades, mille abil tekkis paberile korralik lumetuisk. Umbes nii nagu sel nädalal akna taga. Proovisime panna mõlemad käed ja kehapooled tööle tuisku luues. 

Kõige lõpuks tahtis ka roheline pildile pääseda. Aitasime tal seda teha, päris lumega. Võtsime akna tagant peoga lund või õuest suure kausiga ja puistasime seda paberile. Oi, kui küllllmmm!
Roheline värv tuli seda sulatama. Pigistasime vedelat värvi lumele ja jälgisime kuidas see sulab, ning kuidas nad koos sulalumega paberile mustreid tekitavad. 

Nii lihtne ja valgusküllane saigi. 

Eelmine
Jõuluettevalmistused alaku!
Järgmine
Kuuseehted nii ja naa

Lisa kommentaar

Email again: