Must nagu öö

-
Kui Eestisse on saabunud valge lumi ja tundub, et sõiduolud on kehvad ning lund peab nii palju rookima, siis on selle valge ilma taustal täiesti mõnus mõelda 1 nädal tagasi, kui väljas oli pime ja märg. Isegi keset päeva oli must nagu öö. Nii oli ka Haldjaperes eelmisel nädalal must ja oli Ö. Ainult öökullid olid öös näha.
Kasutasime tunnis eelmistest tundidest tuttavaid elemente ja mõisteid - ümmargust ning suurt ja väikest. Tegime töö valgele paberile. Esmalt said lapsed rasvakriidid, millega proovisime tunni alguses nähtud öökulli joonistada. Suured ringid olid keha (suured ringikujulised käeliigutused aitavad arendada koordinatsiooni ja üldmotoorikat). Väikesed ringid vaba käega joonistatuna olid nagu kulli silmad. Alguses proovisid lapsed ringe teha koos vanemaga, pärast lasime lastel ise joonistada, nii nagu nad hetkel seda suudavad. Samal ajal sai pildilt otsida neid ümmargusi detaile ehk öökulle. Andsin lastele ka suured ja väikesed wc-paberi torust lõigatud seibid, mille seest värvisid lapsed kriidiga. Ka nii tekkisid ümmargused detailid - pallid. Lisasin lastele võlupliiatsi ehk küünla, mis ei jätnud ühtegi jälge. Rääkisin lastele, et kui tuleb öö, siis tulevad need võlupliiatsi öökullid ka välja. Kui lapsed on suuremad, võibki kasutada ainult küünalt. Väiksemad tahavad ise näha, mida nad teevad, muidu kipub huvi kaduma.  


Siis hakkasime ööd pildile panema. Tegime seda mänguliselt, nagu peitus. Valge paber peitis ennast musta värvi taha. Kandsime musta värvi suuema pintsliga paberile. Nüüd tulid kõik nähtavale - ö-d ja öökullid. See osa meeldis
lastele kohe väga. Muudkui peidad ja peidad musta värviga, aga öökullid tulevad ikka ja jälle välja.

Kes jõudis, tegi ka ühe värvilise nn sulgedega öökulli, selleks oli mul ette tehtud paberist öökull. Lapsed said vatitiku ja joonistasid ise, nii nagu arvasid, et see on, öökullile silmad. Pärast seda lisasin liimi ja andsin lastele suled - 2 erinevat värvi. Suled sorteerisime ära või siis hakkasime kohe öökullile sulgi selga laduma ja iga sule puhul, mis topsist välja tuli, püüdsime selle värvi öelda või tegi seda lapsevanem.

Ka see öökull lendas musta pildi peale ja valmis ta saigi - öökullidest kubisev must ÖÖ.

Eelmine
Haldjapere kunstilised virgutusvõimlemised suurtele
Järgmine
Isadepäev, vol1

Lisa kommentaar

Email again: